Friday, 30 May 2014

আকস্মিক বক্তৃতা

By:Rakesh Barman
নমস্কাৰ ।
আজি আকস্মিক বক্তৃতা প্ৰতিযোগিতাত মোৰ ভাগত পৰিছে ছোৱালী ।

প্ৰথমে ছোৱালী কাক বোলে ?
.
.
.
.
চাইকেল, স্কুটাৰ, মটৰ চাইকেল, মাৰুতি কাৰ আদিৰ পাছ ফালৰ চিটত ল'ৰাৰ সৈতে উঠি যিবিলাক মহিলাই দোকানে পোহাৰ, চিনেমা থিয়েটাৰে, ৰাস্তাই ঘাটে, অলিয়ে গলিয়ে ঘুৰি ফুৰে তাকে ছোৱালী বোলে ।

প্ৰকাৰ :
ছোৱালী তিনি প্ৰকাৰৰ ।
পুংলিংগ, স্ত্ৰীলিংগ আৰু উভয়লিংগ ।
পুংলিংগ : যিবিলাক ছোৱালীয়ে ল'ৰাৰ নিচিনাকৈ চুলি কাটি লংপেণ্ট চাৰ্ট পিন্ধি ঘুৰি ফুৰে সেইবিলাককে পুংলিংগ বোলে ।
স্ত্ৰীলিংগ : যিবিলাক ছোৱালীয়ে মেকছী, শাৰী, মেখেলা চাদৰ, চেলোৱাৰ কামিজ আদি পিন্ধি ঘুৰি ফুৰে সেইবিলাকক স্ত্ৰীলিংগ বোলে ।
উভয় লিংগ : কিছুমান ছোৱালীক দেখিলে ধৰিবই নোৱাৰি ল'ৰাই নে ছোৱালী । ওচৰলৈ গৈ ভালদৰে চালেহে ছোৱালী বুলি গম পোৱা যায় । তেনে ধৰণৰ
ছোৱালীকে উভয়লিংগ ছোৱালী বোলা হয় ।

বৰণ : ছোৱালীৰ বৰণ তিনিটা । ক'লা, বগা আৰু পখৰা ।
ক'লাটো ক'লায়েই আৰু বগাটো বগায়েই ।
পখৰাটো হল কিছুমান ছোৱালীক দেখিব গালে মুখে ফেয়াৰ এণ্ড লাভলি, স্নো পাউদাৰ, লিপষ্টিক, আইব্ৰো আদি ঘহি একেবাৰে কুইন হৈ আহিছে । কিন্তু যেতিয়া অলপ বৰষুণ পৰে তেতিয়াই ৰং সলনি হৈ ক'লা যেন ও নেদেখি আৰু বগা যেন ও নেদেখি সেইটোকে পখৰা বোলে ।
উপকাৰীতা : ছোৱালীৰ লগত ভাল সম্পৰ্ক থাকিলে বিভিন্ন সময়ত ধুনীয়া ধুনীয়া শুভেচ্ছা পত্ৰ বিহুৰ সময়ত ৰুমাল গামোচা আদি আদি কিছুমান
সামগ্ৰী সময়ে সময়ে পাই থাকিব পাৰি । ইয়াৰ ওপৰিও তেওঁলোকৰ ঘৰলৈ কৰা সঘন যাতায়তৰ জৰিয়তে ধুনীয়া ধুনীয়া বিভিন্ন ধৰণৰ মিঠাই চাহৰ লগত
বিনামুলীয়াকৈ সোৱাদ লব পৰা যায় ।

 অপকাৰিতা : তেওঁলোকৰ লগত পৰি হোটেল , চিনেমা, থিয়েটাৰ, পাৰ্ক আদিলৈ যাওঁতে আপোনাৰ পকেটৰ লালবাটি জ্বলিব পাৰে । দামী দামী গিফ্ট
দি দি দেউলীয়া হোৱাৰ উদাহৰণ বহুতো আছে ।

ধন্যবাদ
বিঃদ্ৰঃ ৰচনাটি কেৱল হাহিৰ বাবেহে দেই ।

No comments:

Post a comment